GY 60cc Cylinder Head (44mm) Non-EGR 69mm Valve - Model MIGY60-4002A-69
GY6 60cc cylinder head, 44mm cylinder head, 69mm valve, non-EGR cylinder head, GY6 scooter engine parts, 139QMB, 144QMC, 147QMD, big bore kit, high performance scooter parts  GY6 60cc cylinder head, 44mm cylinder head, 69mm valve, non-EGR cylinder head, GY6 scooter engine parts, 139QMB, 144QMC, 147QMD, big bore kit, high performance scooter parts  Premium GY6 60cc cylinder head with 44mm bore, non-EGR design, and 69mm valve length. Compatible with GY6 scooter engines and big bore kits. Factory-grade replacement part for improved performance and reliability. QTY: 18PCs/CTN.  GY6 60cc Cylinder Head 44mm Non-EGR 69mm Valve | High Performance Scooter Parts
GY 60cc Cylinder Head (44mm) Non-EGR 69mm Valve
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIGY60-4002A-69
  • Product Viewed: 856
  • Availability: In Stock
  • Weight: 0.95kg
  • Packing Size: 15.00 x 14.00 x 7.00cm
0 reviews / Write a review
Shipping To:
More Quotes
Shipping To:
Enter your destination to get a shipping estimate.
Qty
Buy Now
  • Description
  • Reviews (0)
  • Tell a Friend
  • Ask a Question
There are 2 Cylinder Head versions being factory installed in GY6 scooter engines. They differ only in the valve length. The old version ships in almost all GY6 scooters and has a valve length of 64 mm. The new version has 69 mm.
📋 GY60 Cylinder Head Options
Product Code Valve Length EGR Type Valves
MIGY60-4002A-69V 69 mm Non-EGR With Valves
MIGY60-4002A-69 69 mm Non-EGR Without Valves