GY 60cc Cylinder Head (44mm) Non-EGR with 69mm Valve - Model MIGY60-4002A-69V
GY6 cylinder head, 60cc cylinder head, GY6 scooter parts, 44mm cylinder head, non-EGR cylinder head, 69mm valve, scooter engine parts, GY6 engine upgrade, performance cylinder head, Chinese scooter parts  GY6 cylinder head, 60cc cylinder head, GY6 scooter parts, 44mm cylinder head, non-EGR cylinder head, 69mm valve, scooter engine parts, GY6 engine upgrade, performance cylinder head, Chinese scooter parts  Premium GY6 60cc cylinder head with 44mm bore, non-EGR design featuring 69mm valves. Factory-grade replacement part for GY6 scooter engines. High-quality construction ensures optimal performance and reliability. Package includes 18 pieces per carton.  GY6 60cc Cylinder Head 44mm Non-EGR 69mm Valve | High Performance Scooter Parts
GY 60cc Cylinder Head (44mm) Non-EGR with 69mm Valve
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIGY60-4002A-69V
  • Product Viewed: 919
  • Availability: In Stock
  • Weight: 1.05kg
  • Packing Size: 12.00 x 14.00 x 7.00cm
0 reviews / Write a review
Shipping To:
More Quotes
Shipping To:
Enter your destination to get a shipping estimate.
Qty
Buy Now
  • Description
  • Reviews (0)
  • Tell a Friend
  • Ask a Question
There are 2 Cylinder Head versions being factory installed in GY6 scooter engines. They differ only in the valve length. The old version ships in almost all GY6 scooters and has a valve length of 64 mm. The new version has 69 mm.
📋 GY60 Cylinder Head Options
Product Code Valve Length EGR Type Valves
MIGY60-4002A-69V 69 mm Non-EGR With Valves
MIGY60-4002A-69 69 mm Non-EGR Without Valves