GY 80cc Cylinder Head (47mm) Non-EGR with 69mm Valve - Model MIGY80-4002A-69V
GY6 cylinder head, 80cc cylinder head, 47mm cylinder head, 69mm valve, non-EGR, 139QMB, 144QMC, 147QMD, big bore kit, high performance, scooter upgrade, GY6 parts  GY6 cylinder head, 80cc cylinder head, 47mm cylinder head, 69mm valve, non-EGR, 139QMB, 144QMC, 147QMD, big bore kit, high performance, scooter upgrade, GY6 parts  Upgrade your GY6 scooter with this high-performance 80cc cylinder head (47mm) featuring 69mm valves. Non-EGR design for 139QMB, 144QMC, 147QMD engines. Premium quality big bore kit component for enhanced engine performance.  GY6 80cc Cylinder Head 47mm Non-EGR with 69mm Valve | High Performance Upgrade
GY 80cc Cylinder Head (47mm) Non-EGR with 69mm Valve
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIGY80-4002A-69V
  • Product Viewed: 839
  • Availability: In Stock
  • Weight: 1.05kg
0 reviews / Write a review
Shipping To:
More Quotes
Shipping To:
Enter your destination to get a shipping estimate.
Qty
Buy Now
  • Description
  • Reviews (0)
  • Tell a Friend
  • Ask a Question
There are 2 Cylinder Head versions being factory installed in GY6 scooter engines. They differ only in the valve length. The old version ships in almost all GY6 scooters and has a valve length of 64 mm. The new version has 69 mm.
📋 GY80 Cylinder Head Options
Product Code Valve Length EGR Type Valves
MIGY80-4002A-69V 69 mm Non-EGR With Valves
MIGY80-4002A-69 69 mm Non-EGR Without Valves