JOG 70cc Cylinder Assy(Pin 12mm) - Model MIJOG70-4003-12
JOG cylinder, 70cc cylinder, 47mm cylinder, 1E40QMB cylinder, 12mm pin, big bore kit, scooter upgrade, high performance, JOG parts, cylinder assembly, 2-stroke cylinder  JOG cylinder, 70cc cylinder, 47mm cylinder, 1E40QMB cylinder, 12mm pin, big bore kit, scooter upgrade, high performance, JOG parts, cylinder assembly, 2-stroke cylinder  Upgrade your JOG scooter with this 70cc sport cylinder kit. Features 47mm piston with 12mm pin for 1E40QMB 2-stroke engines. High-performance big bore kit to replace original 50cc cylinder. Includes matched piston for optimal power output.  JOG 70cc Cylinder Kit 47mm Pin 12mm | 1E40QMB Big Bore Upgrade
JOG 70cc Cylinder Assy(Pin 12mm)
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIJOG70-4003-12
  • Product Viewed: 703
  • Availability: In Stock
  • Weight: 1.59kg
  • Packing Size: 12.00 x 11.00 x 10.00cm
0 reviews / Write a review
Shipping To:
More Quotes
Shipping To:
Enter your destination to get a shipping estimate.
Qty
Buy Now
  • Description
  • Purchase Records (1)
  • Reviews (0)
  • Tell a Friend
  • Ask a Question
📏 Technical Specifications
  • Displacement: 70cc
  • Piston Diameter: Ф47mm
  • Piston Pin Size: Ф12 × 38mm
  • Engine Type: 1E40QMB / 2-Stroke
⚠️ Please verify your engine type and specifications before ordering to ensure compatibility.
🔧 Compatibility Notice
📄 Product Disclaimer
💰 Import Duties & Taxes
Tags: 1E40QMB, 60cc upgrades, Big Bore Kit, Block, Cylinder, High Performance, JOG, Set Motor
Be the first to write a review for this product.
Write a review
Please login or register to review
 Thank You
Thank you for recommending us to your friends.
We really appreciate it.
 Please tell your friends about our JOG 70cc Cylinder Assy(Pin 12mm)