Small Turtle III 500W - Model MIESA-C500W
Small Turtle III 500W  Small Turtle III 500W  Small Turtle III 500W
Small Turtle III 500W
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIESA-C500W
  • Product Viewed: 334
  • Availability: Out Of Stock
  • Pre-Order
  • Weight: 116.00kg
  • Packing Size: 177.00 x 68.00 x 110.00cm
0 reviews / Write a review
Shipping To:
More Quotes
Shipping To:
Enter your destination to get a shipping estimate.
Available Options
Qty
  • Description
  • Reviews (0)
  • Tell a Friend
  • Ask a Question
1 Max Load Capacity: 100kg
2 Max Speed: 35~40km/h
3 Standard Speed: 35km/h(25km/h)
4 KMs Capacity: 65±5km(silicone battery)
5   100±5km(lithium battery)
6 Charging Time: ≥8hours
7 Slope Climibing Capacity: ≥18 degrees
8 Motor Type: Brushless motor
9 Motor (W): 500W
10 Battery (V) (Ah): 48V27Ah
11 Charger Input Voltage: 110~250V
12 Wheel Base Front: 3.5-10
13 Wheel Base Rear: 3.5-10
14 Gross Weight: 116kg(silicone battery)
15   91kg(lithium battery)
16 Net Weight: 72kg
17 Dimension(L*W*H): 1770*680*1100mm
18 Front/Rear Brake Type: Disk/Drum
19 Front/Rear Brake Control Type: Hand/Hand
20 Container Load: 40'H:78pcs 20':24pcs
1, Battery life: Silicone battery can charge 300times at least
                    Lithium(LiFePO4) battery can charge 1000times at least
2, Motor's life: Can drive 20000km at least,if you drive by correct way,the max distance is 50000km.
🔧 Compatibility Notice
📄 Product Disclaimer
💰 Import Duties & Taxes
Tags: E-BIke, E-Scooter, Electric Bike, Electric Scooter
Be the first to write a review for this product.
Write a review
Please login or register to review
 Thank You
Thank you for recommending us to your friends.
We really appreciate it.
 Please tell your friends about our Small Turtle III 500W